Tinklaraštis

Krūties mastitas: kas tai, kaip atpažinti ir kaip elgtis?

Krūties mastitas
Atsistatymas po gimdymo

Krūties mastitas: kas tai, kaip atpažinti ir kaip elgtis?

✅ Parengta su gydytoja akušere ginekologe Akvile Vilkaitiene

⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Mastitas

Mastitas – tai skausmingas krūties uždegimas, kuris dažniausiai pasireiškia moterims praėjus kelioms savaitėms po gimdymo, kuomet prasideda intensyvus pieno gaminimo procesas. Tačiau krūties mastitas taip pat gali atsirasti ir vėlesniame žindymo laikotarpyje, kuomet krūtinė nėra pilnai ištuštinama ir prasideda pieno sąstovis, kitaip dar vadinamas laktostaze.

⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Krūties mastitas – simptomai:

 • Krūties zonoje jaučiamas guzas arba sukietėjimas;
 • Sukietėjusi vieta yra skausminga ir paraudusi, kartais pamėlusi,
 • Krūtinė tampa karšta ir matomas patinimas;
 • Paraudusioje zonoje juntamas maudimas, skausmas, tempimas ar net deginimas;
 • Jei uždegimas arčiau pažasties pusės, galimi limfmazgių padidėjimai ir skausmingumas;
 • Mastitas gali sukelti karščiavimą, šaltkrėtį, galvos skausmą ir kaulų laužymą;
 • Kitos moterys pažymi, kad simptomai gali būti panašūs į gripo (jie pasireiškia prieš krūties pokyčius).

⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Krūties mastitą ir laktostazės atsiradimą įtakoja šie veiksniai:

 • Per ilgi žindymo tarpai – kuomet vaikas nuo pirmų dienų yra maitinamas rečiau nei kas 3 val.
 • Per trumpas žindymo laikas – kuomet vaikas nespėja ištuštinti krūtinės aktyviame pieno gamybos laikotarpyje.
 • Krūtų spenelių traumos – dėl netaisyklingo kūdikio krūties apžiojimo formuojasi įtrūkimai ir žaizdos spenelių srityje. Tai didina infekcijų riziką, retesnį žindymą dėl patiriamo skausmo ir  galiausiai mastitą.
 • Kitos intervencijos – mišinuko (buteliuko) ir čiulptuko naudojimas gali retinti krūties davimą ir netaisyklingą ar nepakankamą kūdikio žindymą. 

⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Mastitas – kaip gydyti?

Pirmoji pagalba ir mintis išgirdus žodį mastitas – kopūsto lapas. Nors šiais laikais senolių patarimai yra kvestionuojami, tačiau kopūsto kompreso nauda susirgus mastitu nepaneigiama.

Gydimo eiga:

 1. Prieš maitinant kūdikį, skaudamą krūtį galima pašildyti šiltu kompresu arba pastovėti po šilta dušo srove. 
 2. Duoti žįsti kūdikiui krūtį, kad jo smakras būtų atsuktas į pusę, kurioje paraudimas ar guzelis. Taip stimuliuojama pažeista vieta, lengviau bėga pienas ir mažesnė tikimybė pieno sąstoviui.
 3. Svarbu įsitikinti, kad žįsdamas kūdikis teisingai apžiojo krūtį.
 4. Žindymo metu galite švelniai pirštų galiukais masažuoti krūtį. Nuo skaudamos vietos link spenelio. Masažas turi būtų ypatingai švelnus ir be papildomo diskomforto jautimo.
 5. Po žindimo ant skaudamos krūties dalies uždėkite kopūsto lapą (arba kitą šaltą kompresą). Svarbu, kad kopūstas nedengtų spenelio ir rudojo laukelio dalies. Kopūsto lapą keiskite vos tik jis sušils. Patį kopūstą laikykite šaldytuve, kad dedami lapai būtų vėsus.
 6. Mastitas nėra indikacija nežindyti, tad duokite skaudamą krūtį žįsti kuo dažniau, kad joje neužsistovėtų pienas. Kitoje krūtyje esantį pieną galite nutraukti su ranka arba pientraukiu. Ištuštinus skaudamąją krūtį galite kūdikiui pasiūlyti žįsti ir iš sveikosios.

⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Svarbu. Jei per 24 valandas būklė negerėja ir temperatūra nekrenta – kreipkitės į šeimos gydytoją arba arčiausiąjį priimamąjį. 

⠀⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣

Norite sužinoti apie sklandų atsistatymą po gimdymo?

Kviečiame žiūrėti video paskaitą su akušere ginekologe Akvile Vilkaitiene, kurioje gydytoja aptars ką vertėtų žinoti apie atsistatymą po gimdymo kiekvienai mamai, kokie yra dažniausiai šeimoms kylantys klausimai ir sunkumai, į kokius pavojaus ženklus reikėtų nenumoti ranka ir patars kaip atsistatyti po gimdymo kuo sklandžiau.


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Sveiki atvykę!

120procentu.lt tinklaraštis – tai vieta, kur nugula asmeniniai tėvystės patyrimai auginant dukrą, prisiminimai apie kiekvieno amžiaus tarpsnio džiaugsmus ir iššūkius, pasiteisinę rekomendacijos ir kiti tėvystės atradimai. Aukime augindami vaikus kartu!

Iveta, 120procentu.lt autorė

Informaciniai rinkiniai šeimoms: